Mis on RAM?
Lühike vastus – muutmälu ehk operatiivmälu. 😀
Arvutite kiiruse ja võimsuse hindamisel on RAM väga kasutatud termin, aga tihtilugu tehnikavõõramad inimesed rohkem sellest ei tea, kui et suurem number on parem.
See ei ole vale, kuid olulisem oleks sellest paremini aru saada, et enda vajadusi õigemini hinnata arvuti soetamisel.
Seega, mis on RAM?
Näitlikustame. Kujuta ette, et sul on kaks lauda, üks 4x suurem kui teine. Suuremale lauale mahutad sa korraga oluliselt rohkem asju, millega ka paralleelselt töötada kui väiksema laua peale, kuhu mahub võib-olla ainult üks asi.
RAMi põhimõte on sama – mida rohkem RAMi, seda rohkem rakendusi, tarkvarasid, veebilehitseja vahelehti jne saab samaaegselt töötada.
Oluline on ka mõista, et operatsioonisüsteem (nt Windows, MacOS) ise kasutab juba hulga laua ruumi ära, et ennast töös hoida. Näiteks Windows 11 nõudmistes on juba kirjas, et 4GB RAMi on miinimum, et operatsioonisüsteemi töös hoida.
Windows XP puhul oli see nt 64MB ehk 62.5 korda vähem. RAMi vajadus kasvab aastast-aastasse ning seepärast oleks ka oluline uue seadme ostmisel arvestada, et 5 aasta pärast on RAMi vajadus ilmselt suurem kui täna.
GreenDice’i tehnikaringluse üheks alustalaks on vähemalt 10 aastat kestvad seadmed, mistõttu on meile oluline, et saaksime arvutitele ka vajadusel RAMi juurde lisada.
Kui palju peaks RAMi olema?
Miinimumvajaduste, s.o internetis brausimise, täitmiseks piisab täna enamjaolt 8GB-st. Kuid sel juhul peaks arvutil kindlasti olema võimalus RAMi juurde lisada.
Meie soovituslik RAMi miinimummaht on 16GB, mis võimaldab töötada paralleelselt suurema infohulga ja programmidega ning suurendab seeläbi produktiivsust.