GreenDice ja Ala Põhikool – juba vanad sõbrad :)

Detsembrikuus sattusime taas kord Ala Põhikooli. Koht, mis oli GreenDice’i jaoks juba tuttav – nimelt tegime antud koolile kevadel täiesti uue arvutiklassi. Seda suurem oli üllatus, kui kirjakasti sattus uitkiri, kus antud kooli sotsiaalpedagoog Helle palus arvutialaseid annetusi. Uurisime lähemalt…

Nii nagu öeldud potsatas emaili kirjakasti järgnev kiri:

 

Hea firmajuht!

Teie poole pöördub Valgamaa väikese maakooli sotsiaalpedagoog ja küsib, kas teie IT- maailma arvutipargis võivad leiduda mõned õpilastele sobilikud, kasutatud arvutid? Koolil on olemas küll üsna korralik arvutiklass, mida usinasti kasutatakse tundide ja vahetundide ajal, kuid sageli on tarvis teha ka kodutöid, mille üheks eelduseks on oma isikliku arvuti olemasolu. Ülevaate arvuti kui töövahendi puudumisest mitmetes kodudes andis juba esimene distantsõppe periood eelmisel kevadel, tekitades eelkõige lasterikastes peredes kaose, kuna puudus vajalik hulk nö töötavaid ekraane. Leevendust pakkus küll veidi kohalik omavalitsus, andes arvuteid lühiajaliseks laenuks, kuid tänaseks päevaks on need kõik vallale tagastatud. Oma kooli vähekindlustatud perede lastele väikese jõuluüllatuse ettevalmistamise käigus hakkasime lastelt “päkapikusoove” küsima- lisaks puldiga autodele väiksemate poolt on jäänud kõlama arvuti vajalikkus vanemate klasside õpilastelt. Üks võimalus on toetada kooli enda valmisolekut IT- tehnika laenutuseks, teine muidugi kui lastel on oma arvuti, mis on igapäevases koduses kasutuses.
Meie kiri on mõeldud vaid teada andmiseks, et kui teil või teie valdkonnas on arvutitehnikat lihtsalt tolmu kogumas, siis siin on head teise ringi noored tarvitajad.

Tundsime kohe vanad sõbrad ära ning uhke oli lugeda, et koolil on olemas korralik arvutiklass.

Olime just saanud liikmeks Dentsu, kelle juhti Brittet ei pidanud GreenDice’i mudeliga liitumiseks palju veenma. Tore on kui kohtame sääraseid juhte, kelle jaoks rohe- ja ringmajanduse põhimõtted on olulised.

Dentsul oli jäänud seisma serveriruumi ca 4a vanad sülearvutid, mille GreenDice võttis oma hoole alla, tegi puhtaks, uuendas akud ja paigaldas värske tarkvara.

Lisapanuse andis meie liige Lingvist, kes saatis Ala kooli ühe sülearvuti, kuid see-eest erilise. Nimelt oli üks õpilane kirjutanud jõulukuusele isikliku soovina saada endale personaalne sülearvuti. Lingvist tegi selle teoks – kusjuures sülearvutina korralik ja jätkusuutlik ThinkPad X270, sarnasega sai endalgi omal ajal arvutimaailmaga Sinasõbraks saamist alustatud. Lingvisti puhul on märkimisväärne ka see, et töötavad nad ju igapäevaselt selle kallal, et keeleõpe läheks ladusamalt. Haridusse panustamine on nende jaoks igapäevane tegevus!

Nüüd GreenDice’i liikmena on eriline ka see, et kui töötajaid motiveeritakse uute seadmetega, siis tegelikult luuakse seeläbi võimalused neile, kel need puuduvad.

Kolmanda firmana andis omapoolse panuse Inchcape, kes oli meie 2021 aasta suurim liituja, väga hea oli kohata Evelyni ja Rolandi, kellele GreenDice mõte tundus koheselt sümpaatne. Kui oleks rohkem selliseid tarbijaid, kes hakkaksid ka teistelt koostööpartneritelt nõudma analoogset lähenemist, saaksime Eestis palju ära teha, kui mitte maailmas…

 

Headsetid suunas meie teekonnale küll mitte veel meie ametlik liige Concise Systems, kuid antud kollektiivist on Martin ja Herman rohetäringule juba mitu kuud kaasa elanud. Toetanud nii nõu kui jõuga.

Martin ja Herman on tulevikus abiks GreenDice foorumi ehk kogukonna loomisega.

Aitäh Teile, et suunasite teie jaoks seisma jäänud headsetid koos meiega Ala kooli – need on vinged ja panid lastel silmad särama 🙂

Arvutid panid aga õpetajatel käed värisema, kuna need olid uhkemad kui nende enda omad. Otsuse, kes saab endale oma isikliku sülearvuti, teeb kooli personal ja juba pandi lapsed kirjutama esseed: “Mida teeksin oma isikliku sülearvutiga”.

Loo moraal on see, et loome tehnikaringluse, kus tõesti hoolime ja tahame teada, mis saab meie poolt kasutatud tehnikast ja kuhu see edasi jõuab. Jääme vastutama ka selle eest, et seadmed jõuaksid tulevikus eesmärgipäraselt materjalide taaskasutusse.

Kui suudame luua seesuguse teadliku tarbimiskultuuri, siis märkame ise neid, kes praegu peavad panema meid märkama neid, kes pole veel jõudnud sinna, kus oleme juba meie!

 

Meeldib, mida teeme?

Otsime ettevõtjaid ja inimesi, kes tahavad olla eeskujuks oma tarbimisharjumuste muutmisel, kui vastad nendele neljale põhimõttele, kutsu meid külla ja tuleme räägime lähemalt:

  1. Teadliku tarbijana tahan näha ja vastutada, kuhu minu poolt kasutatud arvutitehnika edasi suundub.
  2. Olen valmis tundma huvi, kuidas asjade heaperemehelik hoidmine saab olla hüppelauaks teistele.
  3. Mulle meeldib ringmajandus ja tahan veenduda, et minu poolt tarbitu jõuaks alati lõpuks ka materjalide taaskasutusse. Mõistan, et ainult sedaviisi saame pidurdada maailmas tehnikaprügi teket.
  4. Tahan vähendada oma ettevõtte arvutipargi CO2 jalajälge ning teha seda päriselt, ilma turunduse ja rohepesuta.

 

Kui kõnetas, kirjuta meile : hello@greenDice.com

 

Ettevõtted, kes projekti panustasid ja kelle keskkonnamõju koostöös vähendatakse