Roheline ja digitaalne tulevik

“Tulevik – roheline ja digitaalne igas valdkonnas”, just sellisel teemal viisime läbi karjääripäeva Valga valla koolide 9. klasside õpilastele.

Valga Gümnaasium korraldab karjääripäevi juba mitmendat aastat ja iga kuu keskendutakse erinevale teemale. Meil oli võimalus rääkida, kuidas on IT ja keskkonnahoid seotud erinevate erialade ja karjäärivalikutega.

Päeva juhatas sisse GreenDice´i tegevjuht Argo Alaniit, kes selgitas, kuidas mõjutavad rohelised lahendused äriettevõtteid ja miks on keskkonda arvestavad suunad perspektiivikad. Lisaks motiveerivale loengule, viisime läbi neli praktilist töötuba.

 1. Arvutitehnika praktiline töötuba – juhendas GreenDice´i operatsioonide juht Alexander Assmann.
  Töötuba keskendus arvuti riistvarale – osalejad said teada, millised on arvuti olulisemad komponendid, kuidas nad välja näevad ning mis on nende ülesanne. Lisaks võeti arvutid lahti ja teostati kerge hooldus.
 1. IT-tarkvara praktiline töötuba – juhendas tarkvaraettevõtte Concise Systems tarkvaraarendaja Herman Õunapuu.
  Töötoas tegeleti ühe tõsise küsimusega, mis on vaevanud miljoneid inimesi maailmas: “Mida ma täna õhtusöögiks teen?” Osalejatel oli võimalus astuda tarkvaraarendaja kingadesse ning teha valmis üks lahe veebileht, mis selle keerulise probleemi ühe klikiga lahendab. Maailma muutva probleemi lahendamise käigus oli võimalik ka oma ala spetsialisti käest uurida, kuidas käib töö IT-ettevõttes, milliste teemadega ta igapäevaselt kokku puutub ning kuidas alustada karjääri IT-s.
 1. IT-arengud põllumajanduses – juhendasid Hummuli Agro juhataja Maarja Paomees ja taimekasvatuse juht Martin Žuravljov.
  Põllumajandus on valdkond, mis puudutab meid toidulaua kaudu igapäevaselt. Tihti ei teadvustata, milline on kvaliteetne söök ja kuidas see meieni jõuab. Agrone tutvustas põllumajanduse arenguid läbi aja, näitas kuidas inimtöö on asendunud suurte ja võimsate masinatega, millised on valdkonna IT-arengud ja kuidas rohelisem tulevik määrab edasised suunad.
 2. Ettevõtluse töötuba – juhendas GreenDice´i tegevjuht Argo Alaniit.
  Ettevõtluse töötoas räägiti, milliseid probleeme saab ettevõtlusega lahendada, millised on valdkonna suurimad väljakutsed ja milliste isikuomadustega inimesed selles kõige enam läbi löövad. Antud töötuba tekitas palju elevust, sest selle käigus praktiseeriti ka müügioskust.

 

Infotehnoloogia on oluline osa igas sektoris. Agrone gruppi kuuluv Hummuli Agro tõi oma töötoas eriti ehedalt välja, kuidas tehnoloogia areng on viinud põllumajanduse uuele tasemele. Kui varasemalt on paljudele jäänud mulje, et looma- või viljakasvatus on räpased ja stagneerunud tööd, siis reaalsus on hoopis midagi muud. Nii tutvustasid Maarja ja Martin noortele näiteks lehmade pulsikella, millega looma kotha andmeid kogutakse ja drooni, mis kaardistab põldudel toimuvat ja suudab iseseisvalt teostada ka kahjuritõrjet. Tänapäeva traktorid on aga varustatud kõrema tehnoloogiaga ning juhid armastavad kallites masinates töötada lausa sokkides 😊. Need on vaid killuke näidetest, miks on tehnoloogia perspektiivikas ja põnev eriala, mida õppida tasub.

Meil oli suur rõõm, et Concise Systemsi tarkvaraarendaja Herman meiega kampa lõi ja jagas lähemalt arendaja hingeelu. Nii mõnigi noor sai koodikirjutamises käe valgeks ja loodetavasti ka julgustust IT-eriala valikuks.

Päev oli tegus ja meeleolukas ning loodetavasti suutsime noori innustada, sest õige pea tuleb neil teha oluline valik oma karjääris.