Forus Grupi kogemus GreenDice´i teenusega

Mis sai varem Foruse IT-seadmetest peale majasisest kasutust? Mis olid utiliseerimise või seadmete edasi suunamise valukohad? Millised olid väljakutsed või probleemid?

Ilmselt sarnaselt paljude teiste ettevõtetega meie kasutatud sülearvutid, monitorid ja muu tehnika lihtsalt seisis laoriiulitel. Üks hetk kogunes arvuteid üsna palju. Kui kolisime Foruse peakontori Mustamäele Kadaka teele, jagasime vanu arvuteid oma töötajatele isiklikuks tarbeks, sest soovisime seadmetest lahti saada.

Meil puudus seadmete utiliseerimise protsess ja kord. Vanad arvutid seisid ilma, et neid oleksid saanud kasutada inimesed, kes oleksid neid päriselt vajanud.

Kas ja kuidas olete ettevõttes rohe- ning ringmajanduspõhimõtteid rakendanud?

Hoolime oma ettevõttes jätkusuutlikkusest ja meie jaoks on oluline, kuidas järjepidevalt oma jalajälge vähendada. Näiteks läheme oma patrullteenuses järk-järgult üle elektriautodele. Meil on suur autopark ja kui soetame autoparki uusi masinaid, peame oluliseks, et iga auto oleks eelmisest väiksema CO2 jalajäljega.

Üks hea näide meie ettevõttes on ka rõivaste taaskasutamine. Foruses on väga palju eesliinitöötajaid ja paratamatult kulub suur hulk vormirõivaid. Töötajad samuti vahetuvad. Meil on ettevõttes armas laojuhataja Evelyn, kes nii-öelda päästab rõivaid ja leiab kasutatud ning korralikele riietele alati uue kasutuse. Muu hulgas eemaldame rõivastelt oma ettevõtte logod ja viime need abivajajatele. Kui vormirõivad näevad viisakad välja, leiame alati võimaluse neid taaskasutada. Vajadusel saab neid ümber õmmelda, pükse lühemaks teha jne.

Mis ajendas teid GreenDice´iga liituma?

Hooliv suhtumine ja see, et GreenDice päriselt soovib midagi meie keskkonna ja maailma jaoks ära teha.

GreenDice´il on samuti avatud mudel, kus meie ettevõte pidevalt näeb oma arvutipargi ökoloogilist jalajälge ilma, et peaksime tegema ise keerulisi arvutusi. Näeme oma kogu arvutipargi jalajälge, mida ise aktiivselt kasutame. Lisaks nende masinate jalajälge, mille olema saatnud utiliseerimisse ning ringlusesse.

Kuna peame oma selle aasta majandusaasta põhjal esitama kestlikkusaruande ehk ESG raporti, lihtsustab koostöö GreenDice’iga mitmete oluliste andmete esitamist.

Lisaks meeldib, et saame oma inimestele läbi GreenDice´i pakkuda võimalust liituda enda isiklikuks tarbeks teenusega ja saada korralik äriklassi arvuti. Kui see läheb katki, vahetatakse see välja ning boonuseks on samuti kasutajatugi. Näiteks mitmed meie turvatöötajad kasutavad seda võimalust.

Miks just GreenDice? Kuidas eristub GreenDice konkurentidest?

Ettevõtte üldine suhtumine teha midagi päriselt keskkonna heaks ja digiharituse tõstmiseks. GreenDice’i eesmärk pole näidata vaid numbreid. Ettevõte päriselt hoolib sellest, kuidas kasutatud ja töökorras arvutid läheksid uuesti ringlusesse ning kuidas vanad arvutid, monitorid või printerid nõuetekohaselt utiliseerida.

Milline on olnud koostöö teekond? Millal liitusite? Milliseid tegevusi koos läbi viinud?

Liitusime 2022. aastal. Koostöö on olnud väga sujuv ja vastastikuliselt kasulik – harime nii enda töötajaid kui ka oleme arutlenud, kuidas saame IT- valdkonnas pealekasvu tekitada. Kuidas näiteks üheskoos korraldada noortele IT-juhtimise vms loenguid.

Samuti oleme koos levitanud näiteks teadlikkust digikoristuse vajalikkusest jne. Tegevusi on veel teisigi ja saame regulaarselt kokku.

Mis muutusi on koostöö GreenDice´iga kaasa toonud?

Mõtleme kindlasti oma ettevõttes rohkem, millist mõju meie erinevad tegevused keskkonnale avaldavad. Proovime neid teadmisi järk-järgult viia oma töötajateni. Suure ettevõttena on Foruses väga palju arvuteid ning muid seadmeid ja meie ülesanne on neid õigesti kasutada ning hoida. Oluline on mõelda, millist mõju avaldab see keskkonnale, kui kasutame oma seadmeid lohakalt või neid lõhume.

Muidugi soovime oma ettevõtte raha otstarbekalt kasutada, aga seejuures on tähtis mõelda ka keskkonna hoidmisele.

Kokkuvõttes on meil väga hea meel, et mõned aastad tagasi GreenDice’iga käed lõime. Saame koos panustada jätkusuutlikuma ühiskonna heaks ja midagi päriselt ära teha.

 

Pildil vasakult: Einar Laagriküll (Foruse juhatuse liige), Argo Alaniit (GreenDice´i tegevjuht) ja Raul Naarits (IT-teenuste juht).